Grigore Vieru - poet nemuritor

Elevii liceului cinstesc memoria poetului
Grigore Vieru - poet nemuritor
                                                                      Când nu va mai fi zăpadă, copiii vor face un om de iarbă,
                                                când nu va mai fi nici iarbă, copiii vor face un om de pământ,
                                           când nu va mai fi nici pământ, copiii vor face un om de piatră,
                                    când nu va mai fi nici piatră, umbra unui om de cenuşă se va
                                                        profila pe cer - şi nu vor mai fi nici copii atunci.
                                            Grigore Vieru
   Grigore Vieru a fost  şi va rămâne dincolo de toate popular datorită faptului că avea ce spune lumii  şi stia cum s-o facă. Cuvântul său a zvâcnit din durere și s-a stins în durere. Versul poetului circulă și va circula prin ”vasele” noastre cognitive și sangvine în speranța de-a ne face mai iubitori unul față de altul, mai iertători, mai conștienți de ceea ce putem pierde .
În ziua când Gr. Vieru ar fi împlinit 82 de ani, elevii clasei a V-a ,, A” ai  IPLT ,,Ginta Latină”, ghidați de prof. GrițcoViorica și bibliotecara Danalachi Aurelia, au adus un omagiu acestui  mare poet  recitând versuri din creaţia lui , îndemnându-i şi pe ceilalţi elevi să recitească creaţia scriitorului pentru a se îmbogăţi spiritual, căci ea ne face mai frumoşi, mai buni, mai deosebiţi.