Proiect: Educație pentru dezvoltarea comunității

Educație pentru  dezvoltarea comunității
Perioada desfășurării-2017-2018
Obiective:
1. Elaborarea strategiilor de soluționare a problemelor comunității.
2. Implicarea activă a elevilor în viața școlii și comunității (acțiuni de voluntariat, de salubrizare, parteneriat cu biblioteca ”Transilvania”),etc.
3. Promovarea valorilor general-umane.
Acțiuni întreprinse:
I. Demararea unei acțiuni de combatere a cuvintelor obscene  în Liceul ”Ginta Latină”( întocmirea unui grafic de convorbiri cu elevii claselor a V-VIII) Resp. profesoara de istorie, doamna C. Barbaroș,  elevii cl. a X-B.
II. Acțiuni de caritate- acordarea unui ajutor cu produse agro-alimentare domnului Mihai Leca. Resp. cl. a VIII-C, X-B,X-C.
III. Afișarea în holul Liceului a posterelor cu citate , cu genericul :”La început a fost cuvântul și-acest cuvânt a fost frumos”. Resp. cl. a VIII-C, IX-D, X-C, B.
IV. Monitorizarea comportamentului elevilor în timpul pauzelor și la ore. Resp.diriginții de clasă, membrii Parlamentului școlar.
V. Mediatizarea proiectului în mass-media( pe parcursul anului școlar)
VI. Acțiuni de salubrizare pe terenul de joacă de lângă liceu (clasa a VIII-C) , Septembrie-octombrie, aprilie-mai.
VII. Parteneriat cu biblioteca ”Transilvania”( pe parcursul anului școlar)
a) Lecție pe tema ”Chișinăul între trecut, prezent și viitor” în incinta bibiliotecii cu participarea oaspeților din afară.