„Deportările în masă- crime ale regimului totalitar comunist”.

La 23.11.2018  în sala de festivități a Liceului „Ginta Latină” a avut loc o masă rotundă cu genericul „Deportările în masă- crime ale regimului totalitar comunist”. La eveniment au participat elevii claselor a IX-a împreună cu profesorii de istorie. Responsabilă de această activitate a fost doamna Claudia Barbaroș,  profesoară de istorie și educația civică.

La activitate  a fost invitat domnul O. Țîcu, doctor în istorie, care le-a vorbit celor prezenți despre expedițiile Memoriei realizate în toamna anului 2018 împreună cu un grup de studenți în Siberia, în locurile unde au fost deportați mii de moldoveni în perioada anilor 1941-1949.

Elevul clasei a X-b,  Erhan Dorin a făcut o comunicare despre soarta primarului  satului Sireți, domnului V. Moisei, deportat în lagărul de muncă Ivdel, reg. Sverdlovsk.