Concurs de inteligență „Cezarul Liceului” 2018

Pe data de 17.05.2018, în sala de festivități a demarat ediția a III-a a concursului de inteligență la istorie „Cezarul Liceului”
     Membri ai juriului au fost:
Domnul Ion Xenofontov- doctor în istorie, Onciu Parascovia- directorul bibliotecii „Transilvania”, Ludmila Șeremet- șefa servicii , biblioteca„Transilvania”.
Au participat:
Martînrnco Marius-elev în clasa aIX-D,
Erhan Dorin-clasa a IX-D,
Gavriliță Ion- clasa a IX-D,
Chicioroagă Traian- clasa aX-B.

Probele de concurs au fost următoarele:
I rundă- victorină istorică;
II rundă- recunoșterea( în baza imaginilor propuse pe ecran), a unei inovații aduse de romani în domeniul infrastructurii sau în alt domeniu;
III rundă- O prezentare cu genericul:„Vin din munții Latiniei”( se admite o pozie, prezentare Power Point, eseu etc.)
Juriul a apreciat creativitatea, corectitudinea răspunsurilor. Cezarul Liceului a fost desemnat elevul clasei a IX-D, Martînenco Marius. Toți participanții au fost premiați cu diplome și cu bilete la un spectacol al teatrului „M. Eminescu”