Sărbătoarea Centenarului Unirii de la 1918.

Pe data de 20.03.2018 elevii clasei a X-B împreună cu profesoara de istorie, doamna Claudia Barbaroș au participat la un Simpozion cu genericul:„La Putna Ștefan stă să ne vorbească despre veșnica unire românească”. Acesta a avut loc în incinta bibliotecii „Transilvania” și a fost dedicat Centenarului Unirii de la 27 martie 1918.
       La manifestare au fost prezenți: V. Pohilă- lingvist, M. Tașcă- doctor în drept, V. Șoimaru- deputat în I Parlament al Republicii Moldova, N. Caranfil- actriță la teatrul„M. Eminescu”. Elevii au aflat multe lucruri interesanta și au revenit în liceu cu impresii plăcute. La sfârșitul manifestării am făcut o poză comună cu toți participanții la simpozion.