Laureatului Anului 2015- Suruceanu Valentin

Inovație-
trăsături distinctive ale  Laureatului Anului  2015-
Suruceanu Valentin
,, Nu vă uitați la un geniu ca la un sfînt.
El se deosebește de ceilalți nu prin perfecțiune,
ci prin capacitatea de a munci mai mult.”
( Aurelian Silvestru)
Aceste cuvinte se referă și la cel care, prin capacitățile sale, a demonstrat de nenumărate ori că este demn de a fi numit Laureatul Anului 2015  al IPLT ,, Ginta Latină”, elevul clasei a VII-a ,, E”, Suruceanu Valentin.
El este persoana care se deosebește de ceilalți elevi prin felul de a munci, prin tendința de a descoperi necunoscutul, care nu se limitează doar cu puținul, ci escaladează cei mai înalți munți ai înțelepciunii.
Harul cu care este înzestrat îl motivează zi de zi, an de an  să cucerească noi culmi.Aceste înălțimi sunt:
2014-2015
Etapa de sector: loc. I la olimpiadele de  matematică și fizică;
Municipiu:
*loc. I -  matematica;
*loc. III – fizica.
Medalia de Argint  la  Concursul municipal  ,,Da Academia – Yeah Academy”, ediția a II, ( Academia urmașilor lui Pokatilov C. D.),  4 aprilie 2015.
Medalia de aur la Concursul Republican de fizică și matematică ,,Da Academia – Yeah Academy”, ediția  I, 16 mai 2015.
Locul III   la Concursul Național ,,Cel mai bun elev inovator”, ediția a VIII-a, 2015.
Învingător la Concursul  Internațional de matematică ,,Kangourul- 2015”.
2015-2016
Diplomă de participare activă în cadrul evenimentului ,,Noaptea cercetătorilor europeni 2015”, 25 septembrie 2015.
Diplomă de merit, gardul II și medalie de bronz pentru rezultate performante la Concursul de Fizică ,,În memoriam Mihai Marinciuc”, ediția a V-a, 28 noiembrie 2015.
Trofeul ,,Cel mai ingenios elev inovator 2015”
și diplomă de participare la Expoziția Internațională Specializată ,,INFOINVENT 2015”.
Locul I si Premiul mare pentru succese remarcabile la Concursul de fizică teoretică și experimentală ,,GALILEO” , ediția a VI-A, 2015.
Invitație la emisiunea ,,Bună dimineața”, TV Moldova 1, Concursul ,,Galileo”.
Olimpiada la fizică, etapa  sector și municipiu, 2016 - locul I;
Olimpiada la matematică, etapa  sector și municipiu, 2016 - locul II.
Olimpiada la matematică, Republică- locul II.
Chiar în prima zi de primăvară, directoarea IPLT ,, Ginta Latină” dna Nina Juc, alături de echipa managerială și colegii de clasă ai lui Valentin au venit cu cuvinte de felicitare, aducîndu-i în dar un bibelou cu chipul bufniței, ceea ce semnifică: înțelepciune, vitalitate , forță și energie.
ESTE MÎNDRIA LICEULUI!!!