Concursul Municipal "Cîntare limbii române", ediția a V-a

,, Cine își uită cîntecul de leagăn- ce mai ține minte?”
( Grigore Vieru )
Cuvîntul și , în genere, limba sunt elemente ale sacrului. Și atunci cînd e vorba de sacru, elevii IPLT ,, Ginta Latină” devin intrasigenți nu numai cu ei înșiși, ci și cu cei din jurul lor, îndemnîndu-i să prețuiască la justa valoare tot ce formează acel depozit sfînt al naționalității noastre.
Această misiune a avut-o un grup de elevi ai liceului în cadrul Concursului  Municipal cu genericul ,, Cîntare limbii române”, unde, ghidați de directorul adjunct pentru educație dna Panfil Violeta, au valorificat importanța și frumusețea limbii române și a întregului popor printr-un medalion literar- artistic.
Ei au fost cei ce au luat Premiul mare și i-au făcut pe jurați să uite care este rolul lor adevărat ( cel de a juriza), dar să primească satisfacție de la cele văzute și auzite.
Bravo participanților și conducătorilor !