Ziua Limbilor Europene

Profesorii și elevii IPLT ,,Ginta Latină” au participat la Ziua Limbilor Europene, ediția a VI-a.  Țurcanu Dorina, cl. a 10-a „A”, cu cântecul „Si tu m`aimes”,
Ciorba Caterina, cl. a 6-a „A”cu cântecul „Derniere danse”,
Țîbîrnă Mihaela-Andreea, cl. A IX-a ,,B” în atelierul nr 4- dezbateri și comunicare în limba franceză.  Elevii au fost îndrumați de profesorul de l.franceză Tamara Negara, la invitația administrației liceului gazdă.
La activitate au participat de asemenea altețea sa Ambasadorul Republicii Franceze, dna  Eloïse ROUSSEL, responsabilă Campus France Moldavie la Alianța Franceză din Moldova, dna Nadia Cristea - viceministru al Educației, administrația liceului organizator, profesori din municipiu și republică.
Ziua Limbilor Europene se sărbătorește în fiecare an la 26 septembrie și este o ocazie de a sensibiliza învățarea limbilor și promovarea valorilor culturale, a patrimoniului cultural european.